вівторок, 23 травня 2017 р.

"Він народився і жив для добра і любові"- 195 років від дня народження Михайла Стельмаха


     Михайло Панасович Стельмах народився  24 травня 1912 року в селі Дяківці на Вінниччині. Першою пробудила в хлопчика любов до рідної землі мати Ганна Іванівна, про яку він так писав в автобіографічній повісті
«Гуси-лебеді летять»:

«В її устах і душі насіння було святим словом. І хоч не раз вона нарікала на свою мужицьку долю з її вічними супутниками нестатками й злиднями, проте нічого так не любила, як землю. Мати вірила: земля усе знає, що говорить чи думає чоловік, що вона може гніватись і бути доброю, і на самоті тихенько 
розмовляла з нею…»
     З особливою ніжністю згадував письменник батька, Панаса Демяновича, діда Демяна колишнього кріпака, філософа, талановитого майстра; бабусю, яку любив понад усе; дядьку Миколу, якого по-вуличному звали Бульбою, цих простих, добрих, чесних і невтомних людей, серед яких минуло дитинство Михайлика.
       З дитячих років запали в душу хлопчика народні пісні, казки, думи, легенди. А ще полюбив маленький Михайлик книжку. «Якось я швидко самотужки, згадував пізніше письменник, навчився читати і вже, на мої девять років, немало проковтнув добра і мотлоху, якого ще не встигли докурити в моєму селі». Та найбільше його захопили дві книжки «Кобзар» Тараса Шевченка і «Тарас Бульба» Миколи Гоголя.
        Перші літери хлопчик вивів виструганою з кленової гілочки ручкою і бузиновим чорнилом.
      Коли Михайлику було девять років, його віддали до школи. Хлопчик на той час вмів уже читати і писати, тому його відразу прийняли до другого класу. Сімя постійно відчувала матеріальні нестатки, жити було важко, вчитися теж. На всю родину Стельмахів були одні чоботи, тому часто взимку батько носив Михайлика до школи на руках, загорнувши його у якусь теплу одежину.
       Після закінчення початкової сільської школи Михайло Стельмах вступив до школи колгоспної молоді, а в 1928 році оголосив молодіжну бригаду, з колишніх наймитів. Від зорі до зорі працює він у полі, а в душі плекає мрію: бути вчителем
Спершу майбутній письменник навчається у Вінницькому педагогічному технікумі, а в 1933 році перший у Дяківцях закінчив Вінницький педінститут.
Дві зими учителював у школах рідного Поділля, збирав усну народну творчість, пробував писати. Перші його поезії надруковано в 1936 році.
Загальне визнання принесли письменникові романи «Велика рідня» та «Кров людська не водиця».
Цілу бібліотечку складають книжки Михайла Стельмаха для наймолодших читачів: «Жнива», «Колосок до колоска», «Живі огні», «Весна-весняночка», «У сестрички дві косички», «В їжачковім вітряку», «Як журавель збирав щавель», «Маленька Оленка», «Бурундукова сімя», «Заячий секрет», «Цапків урожай», «Журавель», «Ой весна-зоряночка», «Чорногуз приймає душ», «Літо-літечко», «У бобра добра багато» та інші.

Заслуговує на увагу і казка про кмітливу дівчинку «Маленька Оленка».

Крім прози та поезії, писав пєси і сценарії для кінофільмів.Помер М. Стельмах на сімдесят другому році життя 27 вересня 1983 року.

Немає коментарів:

Дописати коментар