7 грудня - день великомучениці Катерини, у народі "Катерини", свято дівочої долі. У цей день перед образами цієї святої дівчата ставлять свічки, а потім під вечір ворожать на свою долю.
Свято Катерини в Україні вважали пророчим для долі кожної дівчини. Жінки просили святу про злагоду в родині, дівчата – про щасливий шлюб.
В день Катерини вранці, до схід сонця, дівчина йде в садок і зрізує гілочку вишні. В хаті ту гілочку ставить у пляшку з водою і чекає свята Меланії – 14 січня. Якщо до Меланье вишня зацвіте – добрий знак: так і доля дівоча цвісти буде. Засохне гілочка без цвіту – кепська ознака.
Увечері дівчата сходяться до однієї хати і варять спільну вечерю – борщ і кашу. Приходять хлопці, починаються розваги: сміх, співи, але без танців, бо то піст.
Опівночі, перед “першими півнями”, дівчата беруть горня з “вечерею”, обгортають його новим рушником і йдуть “закликати долю” до воріт. Кожна з дівчат вилазить по черзі на ворота, тримаючи в руках горня з кашею та борщем, і тричі гукає: "Доле - доле, йди до мене вечеряти!"
Хлопці цього дня постилися до служби Божої і щиро молилися, аби Бог дав їм хорошу дружину – роботящу, не ледащу, до того ж лицем пригожу і до чоловіка лагідну.
В народних переказах дівоча доля – то гарний і вдатний хлопець, а чоловіча – гарна та працьовита жінка. Та вона буває і роботящою, і лінивою – це вже кому яка дістанеться.
Вгадати, звичайно, нікому не дано.
Прикмети на День Катерини:
За традицією, у День святої Катерини треба обов'язково сходити в церкву. Але крім цього вважалося, що якщо поставити свічку святій і помолитися їй, то у вас буде дуже щасливий шлюб.
Так само, у День святої Катерини визначали, якою буде погода потім:
- Ясний день 7 грудня – морозна і холодна зима.
- Тепла погода – морози вдарять тільки на Варварін день (після 17 грудня).
- Круги біля місяця – буде холодна погода.
- Сонячні промені пучками спрямовуються догори – скоро почнеться завірюха.
Немає коментарів:
Дописати коментар